11
Lis
2018

Szraf? – a na co to komu?

Co to znaczy, że rysunek należy zaszrafować? To nic innego jak nadanie światłocienia lub kreskowanie.  Jest to konieczne, aby na naszym rysunku widoczna była głębia i aby podkreślić bryłowatość przedmiotów czy budynków.

Szraf może początkującego rysownika przerażać lub ekscytować na tyle, że ze szrafem przesadzi – obie reakcje są zupełnie naturalne! Ważne jest, aby do szrafowania nie podchodzić z nastawieniem, że jest tylko jeden dobry jego rodzaj. Każdy z nas powinien używać szrafu, który jest dla niego najwygodniejszy, a nie ślepo podążać za dokładnymi instrukcjami. Wyobraź sobie, że szraf jest jak charakter pisma, z początku koślawy, niedoskonały, ale potem już ten wyjątkowy i wyćwiczony. Kto wie, być może mordercę można odnaleźć po jego szrafie! (O ile ktoś kiedyś stwierdzi, że rysunki na miejscu zbrodni będą jego znakiem rozpoznawczym)

Szraf jest nam potrzebny do nadania światła i cieni naszemu rysunkowi, ale również po to aby zasymulować kolory, faktury, stopień połyskliwości i tym podobne. Jest kilka podstawowych zasad i technik, z którymi początkujący rysownik powinien się przynajmniej zapoznać, nawet jeśli kilka z nich odrzuci. Ale o tym już w następnej części. Aloha!

1 Komentarz

  1. Martyna

    Jestem początkującą rysowniczką i właśnie szukałam informacji o szrafie. Fajnie że jest to tu opisane w kilku częściach więc można się go uczyć krok po kroku. Dzięki!

Skomentuj