17
Gru
2018

Szraf wybranych materiałów

W części trzeciej, poznaliście kilka podstawowych technik szrafu. W tej części chciałbym poruszyć kilka wyjątków gdzie dobrze jest jednak bawić się szrafem i nie jest on taki jednoznaczny.

To proste – przejdziemy przez to bezboleśnie

Jak cieniować drewno? Nie będę pisał, że dobrze jest dodawać słoje, pęknięcia, korę itd., bo chyba każdy to wie i rysując drzewo może sobie nawet pozwolić na duże pęknięcia czy nawet narysowanie dziupli. Ważne jest aby drzewo szrafować zgodnie z kierunkiem jego położenia. Tak jest najbardziej naturalnie i najszybciej. Rosnące drzewo szrafujemy pionowo dodając fakturę kory spękania itd. Jeśli będziemy cieniować je na płasko lub pod jednym kątem bardzo możliwe jest, że pień straci obłość i wyjdzie to po prostu zbyt płasko.

Jak cieniować tkaninę? Draperię najlepiej cieniować krótkimi kreskami często zmieniając kąt szrafu zgodnie z kierunkiem ułożenia tkaniny. Jeśli przyjmiemy szraf jednokierunkowy to całość również może wyjść bardzo nienaturalnie. Przed rozpoczęciem cieniowania tkaniny, polecam rozłożyć sobie jednokolorową draperię i dokładnie przeanalizować jej światłocień. Zauważycie, że wypukłe elementy tkaniny przeważnie będą jaśniejsze, a wklęsłe ciemniejsze – niby każdy to wie ale w rysunku już wychodzi różnie a takie obserwowanie tylko może nam pomóc w rysowaniu.

Jak cieniować szkło? Jeśli mówimy tu o popularnym rysowaniu szklanej butelki to również szraf powinien być w kierunku ułożenia butelki. Mimo tego, że szkło jest przezroczyste nie należy się bać mocniejszego, ciemnego szrafu, w końcu szkło też odbija przedmioty – o czym nie można zapominać. Ważnym elementem są refleksy świetlne (te najwygodniej stworzyć używając gumki chlebowej) oraz tzw. soczewki (cienkie białe linie przy krawędziach). Szkło butelki często zniekształca lub wykrzywia obraz znajdujący się bezpośrednio za nią – należy o tym pamiętać przy rysunkach.

Jak cieniować elementy obłe? Wybrał bym kierunek szrafu zgodny z ułożeniem bryły. Na przykład, cieniując walec – szraf pionowy, cieniując stożek – szraf od najwyższego punktu rozchodzący się równomiernie ku dołowi tak aby pokryć całą bryłę. Istotnym elementem cieniowania brył obłych jest przyciemnienie ich na bokach co pozwala pokazać ich obłość i zaokrąglenie. Rozjaśniamy fragment bryły, która jest najbardziej wysunięta w stronę światła.

I co? Nie taki ten szraf straszny jak go cieniują!  

Aloha rysowniku!

Skomentuj