18
Sty
2019

Co to w ogóle ta perspektywa i czy na prawdę jest taka ważna? – o tym i o innych przydatnych definicjach z tego zakresu.

Perspektywa – w wielkim skrócie jest to stworzenie widoku trójwymiarowego na płaszczyźnie za pomocą konstrukcji i wykorzystania geometrii. Podstawowy temat od którego zaczynamy swoją przygodę na różnych kursach rysunku. Istnieje wiele rodzajów perspektywy które postaram się przybliżyć w kolejnych wpisach.

Horyzont – czyli pozioma linia zawieszona na wysokości oczu obserwatora. Niby każdy to wie ale to właśnie z tym elementem bardzo często początkowi rysownicy sobie nie radzą przez co źle dobierają skalę rysowanych rzeczy. Linia horyzontu jest związana z obserwatorem na stałe. Zatem jeśli stoimy na chodniku obok kamienicy i następnie wyjdziemy na trzecie piętro tego budynku nasz horyzont również powędruje odpowiednią odległość w górę. To z kolei oznacza że przed zaczęciem rysowania dobrze zrobić pewne założenia mające określić czy nasz obserwator będzie np: szedł chodnikiem, czy siedział na krześle czy może będzie spoglądał na miasto z ostatniego piętra wieżowca a nawet czy będzie on osobą dorosłą czy dzieckiem co warunkuje jego wysokość.

Punkt zbiegu – najprościej mówiąc jest to punkt na lini horyzontu do którego dążą wszystkie linie równoległe sobie w rzeczywistości. Na rysunku może znajdować się wiele punktów zbiegu i każdy z nich może „obsługiwać” osobną bryłę. 

Skrót perspektywiczny – efekt pozornego zmniejszania się obiektów oddalonych od obserwatora. Jeśli stoimy na chodniku i widzimy rząd latarni dążących do lini horyzontu zauważymy efekt zmniejszania się latarni bardziej od nas oddalonych. Oczywiście w rzeczywistości wszystkie latarnie będą tej samej wysokości. 

Aloha!

1 Komentarz

  1. Błażej

    Moim zdaniem perspektywa to jedna z najważniejszych rzeczy w rysunku czy sztuce. Można się nią wspaniale pobawić i w ten sposób uzyskać wspaniałe efekty. Post krótki ale konkretny i na temat. pozdrawiam

Skomentuj