21
Mar
2019

Ten o perspektywie cz.3

Perspektywa dwuzbiegowa – kolejny rodzaj perspektywy, z którą należy się zapoznać w naszej wędrówce po metodach rysowania. 

Read more

03
Mar
2019

Perspektywa jednozbiegowa – podstawa rysunku i pierwszy rodzaj perspektywy, od którego zaczynamy swoją rysunkową przygodę na różnych kursach rysunku odręcznego.

Read more

18
Sty
2019

Co to w ogóle ta perspektywa i czy na prawdę jest taka ważna? – o tym i o innych przydatnych definicjach z tego zakresu.

Read more

17
Gru
2018

Szraf wybranych materiałów

W części trzeciej, poznaliście kilka podstawowych technik szrafu. W tej części chciałbym poruszyć kilka wyjątków gdzie dobrze jest jednak bawić się szrafem i nie jest on taki jednoznaczny.

To proste – przejdziemy przez to bezboleśnie

Read more

06
Gru
2018

Różne techniki szrafu na kursach rysunku odręcznego.

Jak wspomniałem w poprzednim poście rysunkowym, nauka technik szrafu różni się w zależności od grupy zainteresowanych. Grupa hobbystów i rysowników nieograniczonych czasowo ma za zadanie jak najbardziej zbliżyć się do realizmu, natomiast dziś skupimy się na grupach walczących w egzaminach, ograniczonych czasowo, przyszłych studentach kierunków architektonicznych.

Na kursach rysunku architektonicznego powinny być omawiane różne sposoby szrafowania. Postaram się pokrótce przybliżyć kilka z nich, tak abyś mógł/mogła wybrać taki, z którym zwiążesz się na dłużej. 

Read more

17
Lis
2018

Najczęstsze błędy. – Kreska szrafu musi być widoczna? Czy na pewno?

Najczęstszym błędem podczas szrafowania, zwłaszcza u początkujących rysowników, jest pogrubianie krawędzi szrafowanej bryły. Trzeba dążyć do tego aby dwie płaszczyzny jednej bryły były zdefiniowanie poprzez odcień szarości a nie przedzielenie czarną kreską.

Read more

11
Lis
2018

Szraf? – a na co to komu?

Co to znaczy, że rysunek należy zaszrafować? To nic innego jak nadanie światłocienia lub kreskowanie.  Jest to konieczne, aby na naszym rysunku widoczna była głębia i aby podkreślić bryłowatość przedmiotów czy budynków.

Read more

01
Lis
2018

Gumki – w jakie najlepiej się zaopatrzyć?

Aby nie rozpisywać się zbytnio, nie będę porównywał różnych rodzajów gumek bo chyba nikt nie lubi czytać zbyt długich opisów. Wymienię na co zwracać uwagę i jakie gumki w swojej kolekcji powinien mieć każdy rysownik.

Read more

28
Paź
2018

Ołówki, ich twardość i grubość – jakie wybrać?

Miękkość ołówka jest dość ważna i zmienna na różnych etapach rysunku. W szkicu dobrze jest używać twardszego ołówka i tu świetnie sprawdzi się zwykła twardość HB znana ze szkoły. Taki ołówek jest bardzo łatwo wymazać w razie jakiegoś błędu czy zmiany koncepcji szkicu. Gdy użyjemy zbyt miękkiego ołówka to możemy mieć problem z jego wymazaniem. Jeśli przewidujemy zostawienie konturów, możemy je jeszcze w tym etapie poprawić troszkę miększym ołówkiem np. 2B.

Read more

24
Paź
2018

Ołówki automatyczne czy strugane? Oczywiście podstawowym narzędziem każdego rysownika jest ołówek, ale jaki wybrać? Co lepsze – ołówki automatyczne czy jednak bardziej profesjonalnie wygląda się z małym nożykiem w ręku i nierówno zastruganym ołówkiem? Sprawa jest bardzo rozbudowana i żeby się zbytnio nie rozpisywać podzielę rysowników na dwie kategorie.

Read more